Taliban piitsutas Afganistanis staadioni rahva ees 12 inimest

ISLAMABAD — O taliban piitsutas kolmapäeval provintsi spordistaadionil sadade pealtvaatajate silme all kolme naist ja üheksat meest, tähistades sellega, et religioosne äärmusrühmitus taasalustas jõhkra karistuse, mis oli selle 1990. aastate valitsemise tunnuseks.

Pealinnast Kabulist lõunas asuva Logari provintsi kuberner kutsus “auväärsed õpetlased, mudžahiidid, vanemad, hõimujuhid ja kohalikud inimesed” Logari Pul Alami linnastaadionile. Kell 9 toimuvale üritusele saadeti kutseid sotsiaalmeedia vahendusel.

Pärast kohalikus kohtus varguses ja abielurikkumises süüdi mõistmist said karistatud isikud 21–39 piitsahoopi, ütles kuberneri kantselei ametnik, kes soovis jääda anonüümseks, kuna tal ei olnud õigust meediaga üksikasju jagada.

Ametniku sõnul osales piitsutamistel sadu inimesi ning kehtestati fotode ja videote tegemise keeld.

Tava jätkamine rõhutas Talibani kavatsust jääda kindlaks islamiseaduse ehk šariaadi rangele tõlgendusele.

“Šariaat on ainus lahendus Afganistani probleemidele ja seda tuleb rakendada,” ütles Logari asekuberner Enayatullah Shuja hiljem piitsutamise kohta tehtud avalduses.

Sellised avalikud piitsumised, samuti avalikud hukkamised ja väidetavate kuritegude eest kividega loopimised olid tavalised Talibani valitsemise esimesel perioodil, 1996. aastast kuni 2001. aastani, mil võitlejad USA juhitud sissetungi käigus tagandati.

Pärast 20 aastat kestnud mässu naasis Taliban võimule 2021. aasta augustis, mis langes kokku USA ja välisvägede riigist väljaviimisega.

Kohe pärast riigi teistkordset ülevõtmist lubas Taliban olla mõõdukam ning lubada naiste ja vähemuste õigusi. Selle asemel piirasid nad õigusi ja vabadusi, sealhulgas keelustasid tüdrukute hariduse pärast kuuendat klassi.

Esimene kinnitatud avalik piitsutamine pärast Talibani võimu ülevõtmist eelmisel aastal toimus 11. novembril, kui 19 meest ja naist said kumbki 39 piitsahoopi väidetava varguse, abielurikkumise ja kodust põgenemise eest.

Endised mässulised nägid vaeva sõjalt valitsusele üleminekul majanduslanguse ja rahvusvahelise üldsuse ametliku tunnustamise keelamise ajal.

Leave a Comment