Saudid võivad suurendada naftatootmist, kuna Biden toetab MBS-i puutumatust Khashoggi ülikondade vastu: aruanne

Saudi Araabia ja teised OPECi liikmed kaaluvad naftatootmise kasv vaid mõni päev pärast seda, kui Bideni administratsioon ütles, et see soosib Saudi kroonprintsi Mohammad bin Salmani varjes tsiviilkohtumenetlusest seotud ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrvaga.

Delegaadid ütlesid, et OPEC+ kohtumisel 4. detsembril arutatakse toodangu suurendamist kuni 500 000 barrelini päevas. Wall Street Journali andmetel.

Tootmise suurendamine aitaks kompenseerida Venemaa nafta embargo mõju, mille Euroopa Liit ja teised tööstusriigid teatavad 5. detsembril.

Saudi Araabia kuningliku perekonna liige prints Abdulaziz bin Salman aga eitas ajakirja aruannet, öeldes, et OPEC+ võib otsustada naftatootmist kärpida.

Post on palunud kommentaari Saudi valitsuselt ja Valgelt Majalt.

Bideni administratsioon ütles eelmisel nädalal, et kroonprintsi, tuntud kui MBS, tuleks kaitsta kohtuasja eest, mis käsitleb tema väidetavat rolli Washington Posti USA kolumnisti Khashoggi tapmises.

USA ja lääne luureagentuurid väidavad, et Saudi Araabia kroonprints Mohammad bin Salman tellis Khashoggi mõrva.
Asahi Shimbun

Administratsioon toetas hiljuti ka peaministri tiitli saanud MBS-i õigusliku puutumatuse nõuet Khashoggi kihlatu ja Khashoggi asutatud õiguste rühmituse Democracy for the Arab World Now hagi vastu.

“Jamal suri täna taas,” säutsus Khashoggi kihlatu Hatice Cengiz pärast seda, kui USA neljapäeval oma hagi esitas.

USA valitsuse järeldus MBS-i puutumatuse kohta ei ole siduv ja puutumatuse andmise otsustab lõpuks kohtunik. Kuid see vihastas inimõigusaktiviste ja riskis demokraatlike seadusandjate tagasilöögiga.

Biden on juba ammu tõotanud pidada MBS-i Khashoggi surma eest vastutavaks. President ütles juulis ajakirjanikele, et Saudi kuningas ütles talle, et ta “ei ole isiklikult vastutav” Khashoggi mõrva eest.

“Ma andsin teada, et ma arvasin, et see oli nii,” ütles Biden.

President Bideni administratsioon ütleb, et pooldab bin Salmanile suveräänse puutumatuse andmist.
President Bideni administratsioon ütleb, et pooldab bin Salmanile suveräänse puutumatuse andmist.
Getty Images

Eelmisel kuul vähendas OPEC+ naftatootmist umbes 2 miljoni barreli võrra päevas, andes Bideni administratsioonile pöidla pärast seda, kui presidenti ja MBS-i suvel pildistati teineteist löömas.

Valge Maja soovis, et naftat tootvad osariigid suurendaksid enne hiljutisi vahevalimisi tootmist, eriti kuna tõusvaid gaasihindu peeti demokraatide jaoks haavatavaks.

Kuigi demokraadid kaotasid kontrolli Esindajatekoja üle, esinesid nad senati võistlustel oodatust paremini, võimaldades neil säilitada ülemkojas napi enamuse.

Bideni administratsiooni suhted MBS-i ja Saudi Araabia valitsusega on algusest peale külmunud.

Bideni Valge Maja eesmärk on panna saudid suurendama naftatootmist.
Bideni Valge Maja eesmärk on panna saudid suurendama naftatootmist.
Getty Images

Oma presidendikampaania ajal Biden lubas Bin Salmani välja jätta ja teha temast rahvusvaheline “paaria” rolli eest Khashoggi surmas.

Ameerika ja Lääne luureagentuurid usuvad, et MBS andis käsu tappa endise Saudi Araabia siseringi kuuluja Khashoggi, kellest sai kuningliku perekonna kriitik.

Väidetavalt rööviti ja tükeldati Khashoggi 2018. aastal Saudi Araabia diplomaatilises esinduses Istanbulis toimunud konsulaarvisiidi ajal. MBS on eitanud seotust tema surmaga.

Koos pooluste kaablitega

Leave a Comment