Malaisialased tähistavad Anwar Ibrahimi peaministriks saamist | Poliitilised uudised

Anwar Ibrahimi toetajate jaoks on tema nimetamine Malaisia ​​uueks peaministriks olnud pikk.

75-aastane opositsiooniliider sai Kagu-Aasia riigi kõrgeima ametikoha neljapäeval pärast seda, kui selle kuningas sekkus eelmisel nädalavahetusel toimunud ebaselgeid üldvalimisi järgnenud poliitilisse ummikseisu, et nimetada ta riigi 10. peaministriks.

See oli märkimisväärne tagasitulek Anwari jaoks, kes veetis opositsioonis peaaegu kolm aastakümmet, sealhulgas 10 aastat vanglas sodoomia- ja korruptsioonisüüdistuste tõttu, mis tema sõnul olid poliitiliselt motiveeritud.

Paljud malaisialased Twitteris vastasid rõõmsa umbusuga.

“Olin lennujaamas, kui meie 10. ööks teade tehti,” kirjutas Twitteri kasutaja @itsraenu_. “Kuulsin karjumist ja nägin inimesi kõrvast kõrvani irvitamas.”

“Anwari taassünd on midagi, millest inspireerida saab palju tulevasi põlvkondi,” kirjutas Twitteri kasutaja @CHKen_2. “Ta ootas seda 24 aastat, läbis igasuguseid poliitilisi pussitamist ja pidi isegi vanglas taluma, kuid ta ei loobunud kunagi oma põhimõtetest. Ta usub endiselt.”

Endine asepeaminister Anwar näis olevat valmis üle võtma 1998. aastal kõrgeima ametikoha, enne kui ta vallandati pärast valitsusest lahtiütlemist toonase peaministri Mahathir Mohamadiga Aasia finantskriisi lahendamise pärast. Seejärel süüdistati Anwarit sodoomias – kuriteos Malaisias – ja korruptsioonis. Kümned tuhanded tulid tänavatele karismaatilise liidri ja tema üleskutsete “reformasi” ehk reformi kaitseks.

Kuid ta vangistati järgmisel aastal.

Anwar võitis 2004. aastal sodoomiasüüdistuse õigeksmõistmise, kuid 2015. aastal mõisteti ta sarnaste süüdistuste tõttu uuesti vangi. Alates 2018. aasta vanglast koordineeris ta opositsiooniliitu ja isegi ühendas jõud oma endise mentoriks saanud vaenlase Mahathiriga, et kukutada tollane peaminister Najib Razak keset mitme miljardi dollari suuruse korruptsiooniskandaali riigifondis 1MDB.

Sel ajal määrati Anwar ametlikuks peaministriks, kuid ta jäeti uuesti ametikohale tagasi, kui järjekordsed kokkupõrked Mahathiriga tema valitsuse kukutasid. Ebastabiilsuse keskel naasis Najibi United Malays National Organization (UMNO), mille valijad 2018. aasta hääletusel tugevalt tagasi lükkasid, valitsusse, kuigi Najib ise vangistati pärast esimest viiest 1MDB-ga seotud kohtuprotsessist.

Anwari toetajate jaoks on tema tõus pärast aastakümneid kestnud segadust tippu tunnistuseks visaduse jõust.

Anwar “õpetas meid mitte kunagi unistustest loobuma,” kirjutas Twitteri kasutaja @aidarazman. “PM kell 75? Meil ​​on veel palju kogeda.”

“Seda vaadates on raske mitte emotsionaalseks muutuda, teades väljakutseid, millega tema ja ta perekond silmitsi seisid,” kirjutas @edwardkuruvilla, postitades pildi Anwari ametisse vannutamise tseremooniast. “Olgu tema mandaat suur,” lisas ta.

Paljud uue juhi toetajad pilkasid ka Mahathiri, kes on praegu 97-aastane ja keda süüdistatakse Anwari ambitsioonide nurjamises. Endisel peaministril ei õnnestunud laupäevastel valimistel oma kohta kaitsta, kuna ta ei saanud isegi 12,5 protsenti häältest, mida oli vaja tuhandete Malaisia ​​ringgitide tagasisaamiseks, mille ta maksis valimistagatisena.

“Jumal pani Mahathiri elama piisavalt kaua, et näha Anwar Ibrahimist Malaisia ​​peaministriks,” kirjutas Twitteri kasutaja @_nsyakinah.

“Ärge unustage, et dr Mahathir ei elanud ainult selleni, et tema deposiit valimistel kustutati ja tema ainus poliitiline eesmärk viimase 30 aasta jooksul, takistada Anwar Ibrahimil saada peaministriks, saab lõpuks teoks… vaid endine peaminister on kutsutud ka Anwari inauguratsioonile,” kirjutas Twitteri kasutaja @amirulruslan.

“Milline aasta,” kirjutas @mhmgrgie. “Najib läheb vangi. Mahathir kaotab oma hoiuse ja nüüd on Anwar peaminister. Ajalooline oleks alahinnatud…”

Anwari toetajad leidsid ka hetke, et hinnata tema naist Wan Azizah Wan Ismaili, kes on nende sõnul aidanud kaasa tema tõusule.

Twitteri kasutaja @JustinTWJ kirjeldas 69-aastast kui “Reformasi ema”, märkides tema rolli Anwari reformasi liikumise juhtimises pärast tema vangistamist ja rolli Najibi kukutanud liidu mobiliseerimisel. “Ma ei kujuta ette, kui palju jõudu tal selleks kõigeks vaja on.”

Twitteri kasutaja @tsimitha kirjutas: “See hämmastav naine, kes oli Reformase liikumise süda, tegi selle päeva teoks! Meie naised oleme sündinud juhid!”

Anwar ütles omalt poolt Twitteris, et võtab talle usaldatud ülesanded “äärmise alandlikkusega”.

“Ilma teie toetuse ja pingutusteta poleks me seda täna saavutanud,” lisas ta.

Leave a Comment