Malaisia ​​Anwar asub asja kallale, lubades kaasavat valitsemist | Uued valimised

Kuala Lumpur, Malaisia – Anwar Ibrahim asus tööle Malaisia ​​peaministrina pärast seda, kui lubas juhtida kaasavat valitsust selles paljurahvuselises ja usundilises Kagu-Aasia riigis.

Anwar astus riigi halduspealinnas Putrajayas peaministri kabinetti reedel kell 09.00 (01.00 GMT) pärast seda, kui kuningas eelmisel päeval ametisse astus.

Neljapäeva õhtul toimunud esimesel pressikonverentsil kirjeldas 75-aastane poliitikaveteran oma plaane riigiga.

Ta ütles, et ei võta palka ja et tema valitsus “tagab ja kaitseb kõigi Malaisia, eriti marginaliseeritud ja vaesunud inimeste õigusi, sõltumata rassist või usutunnistusest”.

Ta rõhutas ka reformi olulisust.

“Me ei tee kunagi kompromisse head valitsemistava, korruptsioonivastast võitlust, kohtusüsteemi sõltumatust ja tavaliste Malaisia ​​​​elanike heaolu,” ütles ta õhtusel üritusel.

Kuningas nimetas Anwari peaministriks pärast eelmisel laupäeval toimunud ebaselgeid valimisi, mis jätsid tema koalitsioonile Pakatan Harapan (PH) kõige rohkem kohti, kuid tal puudus valitsemiseks vajalik enamus. PH hakkab riiki valitsema koalitsioonis Malaisia ​​Borneo Sarawaki osariigi peamise parteiga Gabungan Parti Sarawak (GPS) ja liiduga Barisan Nasional (BN), mis domineeris Malaisia ​​poliitikas kuni 2018. aastani, mil see esimest korda võimu kaotas. keset riigifondi 1MDB mitmemiljardilist skandaali.

Varem oma neljapäevaõhtusel pressikonverentsil helistas Anwar Türgi presidendilt Recep Tayyip Erdoğanilt pärast seda, kui ta jagas sotsiaalmeedias videot, kus ta vestles Indoneesia presidendi Joko Widodoga, kes on esimene välisriigi liider, kes õnnitleb. Anwar kirjeldas Indoneesiat Malaisia ​​”tõelise sõbrana” ja ütles, et keskendub kahe riigi vaheliste suhete tugevdamisele.

Anwar esitas küsimusi neljapäeva õhtul pressikonverentsil, kus ta kirjeldas oma administratsiooni plaane [Vincent Thian//Pool via Reuters]

Ka USA välisminister Antony Blinken õnnitles Anwarit ja Malaisia ​​rahvast, märkides ära valimistel antud rekordilise häälte arvu.

“Ootame oma sõpruse ja koostöö süvenemist, mis põhineb jagatud demokraatlikel põhimõtetel ning inimõiguste ja õigusriigi põhimõtete austamisel,” ütles Blinken. “Oleme jätkuvalt pühendunud koostööle Malaisiaga, et edendada vaba ja avatud, ühendatud, jõukat, turvalist ja vastupidavat Indo-Vaikse ookeani piirkonda.”

“Vägav enamus”

Anwari nimetamine peaministriks lõpetab 1947. aastal põhjaosas Penangi osariigis sündinud mehe jaoks olulise poliitilise teekonna. Pärast üliõpilasaktivistina endast märku andmist tõmbas noor Anwar peamise organisatsiooni United Malays National Organisation (UMNO) poole. tollal valitsenud BN-i liidu partei, kus ta kiiresti ridades tõusis.

Tema ootamatu vallandamine 1998. aastal ja sellele järgnenud vangistus korruptsiooni- ja sodoomiasüüdistuste tõttu ergutas Malaisia ​​poliitilist opositsiooni, õhutas üleskutseid reformimiseks (tuntud kui “reformasi”) ja aitas kaasa riigi poliitika järkjärgulisele ümberkorraldamisele. Anwar läbis teise kohtuprotsessi ja kohtus süüdimõistmise sodoomia pärast, enne kui talle 2018. aastal armu anti ja vanglast vabastati.

“Ainult Anwari taoline mees suudab kehastada Malaisia ​​vastuolusid ja muuta riigi ajaloos uueks leheküljeks,” ütles Singapuri ISEAS-Yusof Ishaki instituudi Malaisia ​​uuringute programmi külalismees James Chai. “Paljud ütleksid, et see on just see, mida rahvas vajab. Reformase põlvkond võib pärast aastaid kestnud meeleheidet kergendatult hingata.”

Anwari PH valitsus on reformierakondlikus koalitsioonis teine ​​pärast seda, kui tema viimane administratsioon varises kokku Malai konservatiivide tagasilükkamise tõttu vaid 22 kuu pärast. Sellest ajast peale on riik olnud ebastabiilses olukorras, kus on kaks peaministrit sama palju aastaid.

Anwar näib olevat huvitatud poliitilisele manööverdamisele joone alla tõmbama ja ütleb, et usaldushääletus uue koalitsiooni tugevuse näitamiseks on parlamendi 19. detsembril esimest korda päevakorras esimene punkt.

“Meil on tõeliselt veenev enamus,” ütles ta ja lisas reedel pressikonverentsil, et see esindab kaht kolmandikku parlamendi 222 kohast. Suurem enamus sellest suurusest annaks koalitsioonile õiguse põhiseadust muuta.

Endine peaminister Muhyiddin Yassin, kes juhtis koalitsiooni Perikatan Nasional (PN), mis oli samuti püüdnud valitsust moodustada pärast riputatud parlamendi, õnnitles Anwari reedel ametisse nimetamise puhul.

Oma avalduses ütles ta, et PN mängib parlamendis “kontrolli ja tasakaalu rolli”.

Konservatiivne allianss võitis valimistel häälte arvult teise, kusjuures Malaisia ​​Islamipartei PAS võitis oma liikmete hulgas enim kohti ja tõusis parlamendi suurimaks erakonnaks.

Muhyiddin näeb tõsine välja, teda toetavad tema koalitsiooni teiste parteide juhid, sealhulgas PAS-i liige Abdul Hadi Awang
PN juht Muhyiddin Yassin (keskel) esitas Anwarile väljakutse “tõestada” oma enamust pressikonverentsil vahetult enne Anwari ametisseastumist. Anwar ütles hiljem, et parlamendi järgmisel kuul kogunemisel on usaldushääletus esimene päevakorrapunkt [Arif Kartono/AFP]

PN juht oli neljapäeval kutsunud Anwarit üles oma enamust “tõestama”.

Muhyiddin ise aga ei korraldanud parlamendihääletust pärast seda, kui kuningas nimetas ta 2020. aastal peaministriks, kui PH alliansi sees toimunud võimuvõitlus viis selle kokkuvarisemiseni.

Muhyiddin oli kuulunud PH valitsusse, kuid koos teiste poliitikutega hüppas ta laevale. Ta elas ametis vaid 17 kuud, enne kui temagi poliitika tagandas ja UMNO esindaja Ismail Sabri Yaakob asendas.

Ismail Sabri oli ametis veidi üle aasta enne valimiste väljakuulutamist tänavu novembris, samuti tema partei fraktsioonide survel.

Usalduse loomine

Tema administratsiooni pikaealisuse tagamiseks on analüütikute sõnul ülioluline, et Anwar õpiks esimese PH valitsuse õppetunnid ja looks usaldust.

“Palju sõltub sellest, kelle ta oma kabinetti nimetab ja kas nad saavad koostööd teha,” ütles Bridget Welsh. „Esimeselt Pakatan Harapani valitsuselt on usalduse loomise, ootuste haldamise ja suhtluse osas palju õppetunde. Need on asjad, mis on tulevikus väljakutseks.”

Sel reedel toimunud pressikonverentsil rõhutas ta taas, et vähendab kabineti suurust, mis on viimastel aastatel tõusnud ligi 70 ministri ja aseministrini. Welsh ütles, et Malaisia ​​ees seisvaid väljakutseid silmas pidades on ülioluline, et nominentidel oleks pädevus ja kogemused ning need kajastaksid ka Malaisia ​​ja selle noorte sotsiaal-majanduslikku tegelikkust.

Riigis on valdavalt etnilised malai moslemid ja ametlik religioon on islam, kuid seal on märkimisväärseid etnilisi Hiina ja India vähemusi ning põlisrahvaid.

Rass ja religioon on riigis olnud pikka aega tundlikud teemad ning pinged on kahenädalase valimiskampaania ajal lõhkenud ning politsei hoiatas sel nädalal Malaisia ​​elanikke “provokatiivse” sisu postitamise eest.

Kuni selle aasta alguseni Malaisia ​​inimõiguste volinik ja pikaajaline demokraatia eestkõneleja Jerald Joseph ütles, et tervitab Malaisia ​​potentsiaali avada uus peatükk, märkides, et paljud hiljutised reformid, nagu valimisea langetamine ja automaatsed reformid. valijate registreerimine, oli alanud PH all 2018. aastal.

Ta lisas, et uus peaminister peaks keskenduma parlamendireformidele, sealhulgas tagama neutraalse spiikri määramise ja volitama erikomisjone.

“Anwar peab end tõestama nagu iga teine ​​peaminister,” ütles Joseph Al Jazeerale. “Te peate reformi toimima panema. Peate valitsuse tööle panema.”

Leave a Comment