Mahua: India liköör, mille britid keelustasid

Huvitav on see, et isegi pärast India iseseisvumist 1947. aastal jäid vanad majanduslikud ja sotsiaalsed tavad puutumata. “Riik jäi tihedalt seotud alkoholi müügi ja tootmise monopoliga, nagu ka endised koloniaalvalitsejad, ning mahua jäi rangete seaduste ja piirangute alla,” ütles Wald.

“Alkohol oli karskuse eestkõnelejate ja varajaste natsionalistide sagedane sihtmärk,” jätkas Wald. “Boikottid ja alkoholipoodide piketeerimine ning mõnede natsionalistide nõudmine, et alkohol on Indiale “võõras”, tähendas, et isegi sellised joogid nagu mahua, mis olid paljude hõimude elus nii olulised, rühmitati probleemsetena.”

Seega jäi mahua klassifitseerituks madala kvaliteediga “ohtlikuks” joogiks ning hõimurahvastelt võeti õigus seda toota ja müüa väljaspool traditsioonilisi külaturge.

“See annab teile iseseisvumisjärgse India eliidi olemuse, kes suhtus põliselanike elustiili väga põlglikult,” ütles New Yorgi ülikooli toiduuuringute professor Krishnendu Ray. “See tootis palju keskpärast homogeenset kraami, mis kujundas India viinatööstuse.”

Seistes silmitsi selle ühiskondlik-poliitilise lõuendi pärandiga, oleks alkoholikeeldude tühistamise alustamiseks vaja mõnda ettevõtlikku ja tugevat häält, kes on huvitatud mahua kaubamärgi muutmisest kvaliteetse käsitöövaimuna, püüdes samal ajal muuta aktsiisiseadusi.

Leave a Comment