Lõuna-Korea president hoiatas mahasurumise eest, kuna veokijuhtide streik saabub teist päeva

Autorid Joyce Lee ja Heekyong Yang

Lõuna-Korea president Yoon Suk-yeol hoiatas, et valitsus võib sekkuda üleriigilise autojuhtide streigi katkestamiseks, nimetades seda ebaseaduslikuks ja lubamatuks sammuks hoida riigi tarneahelat majanduskriisi ajal pantvangis.

Tuhanded ametiühingusse kuuluvad autojuhid alustasid sel neljapäeval teist suuremat streiki, et taotleda vähem kui kuue kuu jooksul paremaid palku ja töötingimusi. Tegevus häirib juba maailma 10. majanduse tarneahelaid, mõjutades autotootjaid, tsemenditööstust ja terasetootjaid.

Liidu ametnikud ütlesid, et valitsusega ei peeta käimasolevaid läbirääkimisi ega dialoogi. Riigi transpordiministeerium teatas, et taotles neljapäeval ametiühinguga dialoogi, kuid osapooled ei ole veel kuupäevas kokku leppinud.

Ametiühinguametnike hinnangul ühines streigiga umbes 25 000 inimest Lõuna-Korea 420 000 transporditöötajast. Transpordiministeeriumi teatel oodatakse reedel 164 kohas üle kogu riigi streigile meeleavaldusele umbes 7700 inimest, neljapäeval oli aga 9600 inimest.

“Avalikkus ei talu riikliku kriisi tingimustes logistikasüsteemi pantvangis hoidmist,” ütles Yoon neljapäeva hilisõhtul Facebooki sõnumis, märkides, et eksport on majanduse ebastabiilsusest ja finantsturgude volatiilsusest ülesaamiseks võtmetähtsusega.

“Kui vastutustundetu transpordi keelamine jätkub, ei jää valitsusel muud üle, kui rea meetmeid üle vaadata, sealhulgas korraldus tööde alustamiseks.”

Lõuna-Korea seaduste kohaselt võib valitsus suure transpordikatkestuse ajal anda korralduse sundida transporditöötajaid tööle. Selle rikkumise eest karistatakse kuni kolmeaastase vangistusega või kuni 30 miljoni vonni (22 550 dollari) suuruse trahviga.

Kui valitsus peaks selle võimaluse valima, oleks see esimene kord Lõuna-Korea ajaloos, kui selline korraldus antakse. Transpordiminister Won Hee-ryong ütles neljapäeval ajakirjanikele, et ministeerium on juba alustanud korralduse väljaandmisega.

Streik toimus pärast seda, kui Lõuna-Koreas oli oktoobris suurim ekspordilangus 26 kuu jooksul, kuna selle kaubavahetuse puudujääk püsis seitsmendat kuud järjest, mis rõhutab selle ekspordipõhise majanduse aeglustumist.

Reedesel Gallup Korea andmetel püsis Yooni heakskiitmisreiting keset majanduslikku süngust viiendat nädalat enamjaolt 30% tasemel, kuigi tema keskendumine majandusküsimustele sai positiivse vastuse.

“HARD LINE RESPONSE”

Cargo Truckers Solidarity Union (CTSU) juht Lee Bong-ju ütles, et pärast valitsuse läbirääkimiste seiskumist ei jäänud veoautodel muud üle kui streikida.

“Yoon Suk-yeoli valitsus ähvardab karmi reaktsiooniga, tegemata mingeid jõupingutusi streigi peatamiseks,” ütles Lee neljapäeval ajakirjanikele.

Streigi esimesel päeval teatas Korea International Trade Association (KITA), et on saanud 19 teadet logistikahäirete juhtumite kohta. Nende hulka kuulusid tooraine toomise võimatus, kõrgemad logistikakulud ja tarneviivitused, mis tõid kaasa trahvid ja välisostjatega kauplemise välistatud.

Ühel korral tarniti politsei kaitse all toorainet keemiaettevõttele pärast seda, kui streikivad veoautojuhid takistasid transpordivahendil tehasesse sisenemist, teatas KITA.

Tsemenditööstuse hinnanguline tootmiskahju oli neljapäeval 19 miljardit vonni (14,26 miljardit dollarit), teatas lobirühmitus Korea Cement Association, kui saadetised langesid streigi tõttu alla 10 000 tonni.

Seda võrreldakse Lõuna-Korea 200 000 tonnise igapäevase tsemendivajadusega tipphooajal septembrist detsembri alguseni. Ehitusobjektidel on oht, et pärast nädalavahetust saavad ehitusmaterjalid otsa.

Tööstusministeerium teatas, et neljapäeval vähenesid saadetised ka terasesektoris. Riigi suurim terasetootja POSCO keeldus ulatust kommenteerimast.

Samal ajal peaksid Hyundai Motori Ulsani tehase töötajad reedel pärast umbes 50 auto tarnimist neljapäeval umbes 1000 uut autot otse klientideni viima, ütles tehase eraldiseisva ametiühingu esindaja Reutersile. Ametnik ütles, et seni pole see automaatset tootmist mõjutanud.

Hyundai Motori logistika tütarettevõtte Hyundai Glovise palgatud autojuhid on alustanud ka mõne Kia Corpi autode tarnimist, viies need otse Kia Gwangju tehasest klientideni, ütles Kia ametnik Reutersile.

Ametnik ei öelnud, kui palju Kia autosid otse ostjatele tarnitakse.

(1 dollar = 1 332 4700 woni)

(Aruanded Joyce Lee ja Heekyong Yangi poolt; Choonsik Yoo täiendavad aruanded; toimetajad Gerry Doyle ja Kenneth Maxwell)

Leave a Comment