Keiser Karl V salakoodeks purustati pärast viit sajandit | Hispaania

Teadlaste meeskond murdis lahti viis sajandit vana koodi, mis paljastab kuulujutud Prantsuse plaani tappa Rooma keiser ja kuningas. Hispaania Carlos V.

Carlos oli 16. sajandi üks võimsamaid mehi, kes juhtis tohutut impeeriumi, mis okupeeris suure osa läänest. Euroopa ja Ameerikas enam kui 40 aasta valitsemise ajal.

Ta võttis seadmed Loria uurimislaborist idas Prantsusmaa kuus kuud aega dešifreerida kiri, mille keiser kirjutas 1547. aastal oma suursaadikule Prantsusmaal. Tormilisel perioodil toimus järjestikku sõdu ja pingeid Hispaania ja Prantsusmaa vahel, mida valitses sel ajal renessansiajastu valitseja Francis I, kes tõi Itaaliast Leonardo da Vinci.

Charles V kiri Jean de Saint-Maurisele oli sajandeid unustatud Nancy Stanislase raamatukogu kogudes. Loria labori krüptograaf Cécile Pierrot sai selle olemasolust esimest korda teada 2019. aasta õhtusöögil ja pärast pikka otsimist sai ta seda näha 2021. aastal.

Karl V allkirja kandes oli see nii salapärane kui ka täiesti arusaamatu, ütles ta kolmapäeval ajakirjanikele.

Cécile Pierrot (L) ja kaasaegse ajaloo vanemprofessor Camille Desenclos (R) selgitavad Charles V krüpteeritud kirja dekodeerimise protsessi.
Cécile Pierrot (L) ja kaasaegse ajaloo vanemprofessor Camille Desenclos (R) selgitavad Charles V krüpteeritud kirja dekodeerimise protsessi. Foto: Jean-Christophe Verhaegen / AFP / Getty Images

Pingelises arvutipõhises töös leidis Pierrot umbes 120 sümbolist “eraldi perekonnad”, mida kasutas Charles V. “Terve sõnad on krüpteeritud ühe sümboliga” ja keiser asendas kaashäälikute järel tulnud vokaalid märkidega, ütles ta, et see oli inspiratsiooniks. mis ilmselt saabus araabia keelest

Teises tõkkes kasutas ta mõttetuid sümboleid, et petta vastane, kes üritas sõnumit dešifreerida.

Läbimurre toimus juunis, kui Pierrot’l õnnestus kirjas lauset eristada ning meeskond dešifreeris koodi ajaloolase Camille Desenclose abiga. “See oli vaevarikas ja pikk töö, kuid ühe päevaga toimus tõesti läbimurre, kus meil tekkis järsku õige hüpotees,” ütles ta.

Abiks oli ka teine ​​kiri Jean de Saint-Mauris’lt, kus vastuvõtja oli veerisele joonistanud transkriptsioonikoodi.

Desenclos ütles, et ajaloolasena oli haruldane, kui ta suudab lugeda kirja, mida keegi pole suutnud viis sajandit lugeda. Ta ütles, et see “kinnitab mõnevõrra halvenenud seisundit” 1547. aastal suhetes Franciscus I ja Charles V vahel, kes olid kolm aastat varem allkirjastanud rahulepingu.

Nende kahe suhted olid pingelised, mitu katset üksteist nõrgestada. Nii palju, et üks väike teave, mis paljastati, oli kuulujutt Charles V vastu suunatud mõrvaplaanist, mis väidetavalt valmistati Prantsusmaal, ütles Desenclos. Tema sõnul ei olnud süžee kohta palju teada, kuid see rõhutas monarhi hirmu.

Teadlased loodavad nüüd tuvastada teisi kirju keisri ja tema suursaadiku vahel, “et saada ülevaade Charles V strateegiast Euroopas”.

“Tõenäoliselt teeme lähiaastatel palju rohkem avastusi,” lisas Desenclos.

Leave a Comment