Hiina suurlinn on pärast rekordilisi Covidi juhtumeid ja iPhone’i töötajate proteste peaaegu lukustuses

HONGKONG – Hiina linn Zhengzhou, koduks suurim Apple iPhone’i tehas maailmassuureneva Covidi puhangu tõttu suleti neljapäeval suures osas, kuna Hiina teatas kogu riigis rohkem uutest juhtumitest kui ühelgi pandeemia hetkel.

Eelmise 24 tunni jooksul kasvas uute Covidi juhtude arv Hiinas 31 444 võrra, teatas riiklik tervisekomisjon, purustades varem 2010. aastal püstitatud rekordi. kahekuuline blokaad Shanghais eelmisel kevadel Hiina teatas alates nädalavahetusest ka kuuest uuest viirussurmast, esimene kuue kuu jooksul lahingud puhkevad üle kogu riigi mida juhib üliläbilaskev omikroniline variant.

Piirangud enam kui 10 miljoni elanikuga Zhengzhou linnas kehtestati päev pärast vägivaldsete protestide puhkemist sealse tehase lähedal, mida juhib Apple’i peamine tarnija Taiwani ettevõte Foxconn. Tehas iPhone 14 tootmine on aeglustunud eelmisel kuul alanud tööjõupuuduse tõttu, kui Covidi puhang ja sellega kaasnenud sulgemine sundis töötajaid kodulinna põgenema.

Tootmisliinide töös hoidmiseks pakkus Foxconn töötajate tagasi meelitamiseks ja uute töötajate palkamiseks boonuseid ja kõrgemaid palku. Selle nädala protestidel, mille kaadrid postitati Hiina sotsiaalmeediasse ja mida kontrollis NBC News, võis näha turvatöötajaid peksmas töötajaid, kelle sõnul on nende maksetingimusi järsult muudetud.

Foxconn vabandas neljapäeval nn arvutisisestusvea pärast liitumisprotsessis, öeldes, et makse oli sama, mis reklaamis.

Apple ütles neljapäevases avalduses, et tal on tehases meeskonnaliikmed ja ta teeb “tihedat koostööd Foxconniga, et tagada oma töötajate murede käsitlemine”.

Zhengzhou uue “liikumiskontrolli” kohaselt, mis on valitsuse eufemism sulgemise kohta, on kaheksa “kõrge riskiga” piirkonna elanikel käsk jääda viieks päevaks koju, välja arvatud toidu ostmiseks või arstiabi saamiseks, ning läbida igapäevased PCR-testid. Piirangud puudutavad umbes 6,6 miljonit inimest, kuigi ka teiste linnaosade elanikel on palutud koju jääda.

Hiina dünaamilised “null-Covidi” meetmed muudavad selle maailma suuremate majanduste seas kõrvale, põhjustades avalikkuses kasvavat pettumust ja majanduslikku valu. Kuigi ametnikud teatas uutest “optimeeritud” meetmetest. sel kuul näevad nad vaeva, et koormust kergendada, ilma et see põhjustaks suurt väljumiste lainet.

Pilt: HIINA-TERVIS-VIIRUS-PROTEST
Videosalvestiselt tehtud pildil on näha Kesk-Hiinas Zhengzhous asuva Foxconni iPhone’i tehase töötajaid, kes võitlevad märulipolitseiga vaidluses palkade ja elamistingimuste üle.AFPTV SEADMED / AFP – Getty Images

Hiina valitsus väidab, et tema pandeemiavastane strateegia on päästnud elusid ja seda on vaja, et kaitsta habrast tervishoiusüsteemi ülekoormamise eest. Viimased surmajuhtumid suurendavad Hiina ametliku hukkunute arvu 5232-ni üle 1 miljoni USA-s.

Hoolimata meetmete eeldatavast leevendamisest Hiinas, võib üks juhtum siiski kaasa tuua sihipäraseid sulgemisi ja äkilisi karantiini.

Covidi meetmeid karmistati neljapäeval veelgi pealinnas Pekingis, mis on juba peaaegu suletud, koolid, pargid ja kaubanduskeskused on suletud ning iga 48 tunni järel nõutakse negatiivset Covid-testi, et siseneda avalikesse kohtadesse kõikjal linnas. Sajad elumajad on praegu lukustatud ning inimesed ei saa sisse ega välja, kuna ametnike sõnul seisab Pekingil ees pandeemia halvim puhang.

Shanghai Disneyland avatakse reedel uuesti “piiratud igapäevase võimsusega”, peaaegu kuu aega pärast seda, kui ühe külastaja positiivne test sundis selle sulgema.

Hanna Lee, Associated Press e Reuters panustanud.

Leave a Comment