Euroopa jalgpalli maailmameistrivõistluste mängijad ei kanna pärast FIFA ähvardust “One Love” käepaela

DOHA, Katar (AP) – FIFA ähvardab sunnitud mängijaid väljakul karistada Maailmakarikas meeskonnad astuvad esmaspäeval tagasi ja lõpetavad võõrustajariigile Katarile suunatud diskrimineerimisvastase kampaania.

Seitsme Euroopa riigi kaptenid ei kanna mängudel kampaania “Üks armastus” toetamiseks käepaelu pärast seda, kui FIFA teatas, et mängijad saavad kollaseid kaarte. Otsus sündis kolm päeva pärast seda, kui Katari valitsuse survel staadionil õlle müük ootamatult keelustati, ja kaks päeva pärast seda, kui FIFA president Gianni Infantino esitas erakordse räuskamise, kaitstes võõrustajariigi inimõiguste rekordit.

“Riiklike alaliitudena ei saa me panna oma mängijaid olukorda, kus neile võidakse määrata sportlikud sanktsioonid, sealhulgas broneeringud,” seisis seitsme jalgpalliliidu ühisavalduses.

FIFA ähvarduste järgne langus toimus paar tundi enne seda, kui inglane Harry Kane, hollandlane Virgil van Dijk ja walesilane Gareth Bale pidid esmaspäevastes matšides käepaela kandma. Ka Belgia, Šveitsi, Saksamaa ja Taani kaptenid on lubanud käepaelu lähipäevil kanda.

“Meie prioriteet number üks MM-il on kohtumised võita,” ütles Hollandi jalgpalliliit eraldi avalduses. “Siis sa ei taha, et kapten alustaks mängu kollase kaardiga.”

Esmaspäevane otsus näitab poliitilist olukorda Lähis-Ida esimese jalgpalli maailmameistrivõistluste ümber isegi pärast seda, kui Infantino palus 32 rahvusmeeskonnal hoida poliitika jalgpalliväljakult eemal.

Alates 2010. aasta jalgpalli maailmameistrivõistluste võõrustajaõiguse saamisest on Katar aastaid silmitsi seisnud kriitikaga nii halvasti tasustatud võõrtööliste kohtlemise kui ka geide ja lesbide seksi kriminaliseerimise üle.

FIFA tutvustas pühapäeval kollaste kaartide võimalust raskel kohtumisel Euroopa jalgpalliliitudega, sealhulgas seitsme meeskonnaga, kes on lubanud käepaela kanda.

Kampaania One Love sai alguse Hollandist ja selle sümboliks on mitmevärviline südamekujuline logo, mille eesmärk on edendada kaasatust ja mitmekesisust jalgpallis ja ühiskonnas.

Euroopa plaanid rikkusid aga selgelt MM-i määrusi ja FIFA üldisi reegleid meeskonnavarustuse kohta nende mängudel.

“FIFA finaalvõistluste puhul peab iga meeskonna kapten kandma FIFA poolt antud kaptenipaela,” märgivad jalgpalliorganisatsiooni varustuseeskirjad.

Käepaelte vaidlus puhkes kaks kuud tagasi, kui 10 Euroopa koondist teatasid, et on liitunud Hollandi jalgpalli pika kampaaniaga, kuid see oli ikka veel lahendamata, kui kõik seitse meeskonda Katari jõudsid.

FIFA pakkus esmaspäeval omapoolset kohustust, öeldes, et kõigi 32 meeskonna kaptenitel “on võimalus” kanda alagrupimängudes “No Discrimination” käepaela.

FIFA esialgne pakkumine laupäeval oli, et “No discrimination”, ainus loosung, mille ta valis kooskõlas Euroopa meeskondade soovidega, ilmub alles veerandfinaalis.

Leave a Comment